Typowe miejsce pracy zmienia się. Dzięki coraz lepszym narzędziom do wirtualnej współpracy i komunikacji większość pracowników chce przestawić się na pracę zdalną, przynajmniej częściowo.
Zarządzanie zespołami zdalnymi może być wyzwaniem – firmy muszą opracować strategie, dzięki którym ich zespoły pozostaną zmotywowane i nie stracą więzi z wartościami firmowymi. Jednak zezwolenie na pracę zdalną może przynieść wiele korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom. Podsumowaliśmy jej główne zalety.
KORZYŚCI DLA PRZEDSIĘBIORSTW
#1 Wyższy poziom wydajności
Wielu menedżerów ma problem z koncepcją zespołów zdalnych, zastanawiając się, czy pracownicy rzeczywiście pracują, skoro nie ma ich w biurze. Jednakże, badania wykazały że pracując w domu, pracownicy mają skłonność do wcześniejszego rozpoczynania pracy i robienia mniejszej liczby przerw w ciągu dnia. Ponadto, pracując w cichszym środowisku z mniejszą ilością rozpraszających bodźców, pracownicy są w stanie działać znacznie wydajniej.
#2 Oszczędności
Przy mniejszej liczbie osób pracujących na miejscu firmy są w stanie bardziej efektywnie wykorzystać swoje miejsca pracy, co może prowadzić do znacznych oszczędności w zakresie czynszu za wynajem powierzchni biurowej.
#3 Pozyskiwanie i utrzymywanie talentów
Oferowanie bardziej elastycznych warunków pracy może być czynnikiem różnicującym w przyciąganiu najlepszych talentów, a nawet gwarantującym, że zostaną w twojej firmie. Coraz większa liczba specjalistów twierdzi, że zmieniliby pracę, by mieć bardziej elastyczne miejsca zatrudnienia.
KORZYŚCI DLA PRACOWNIKÓW
#1 Bardziej elastyczne godziny pracy
Praca w domu daje pracownikom większą kontrolę nad godzinami pracy, co może być kluczem do utrzymania lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Można odprowadzić dzieci do szkoły i mieć jeszcze czas na poranną wizytę na siłowni, załatwić drobną sprawę w środku dnia, pójść na wizytę do lekarza lub po prostu zostać w domu, by odebrać paczkę. Wszystko to jest znacznie łatwiejsze, gdy pracujesz w domu.
#2 Oszczędność czasu
Ponad 20% mieszkańców Europy spędza co najmniej 90 minut dziennie na dojazdach do pracy. Pracując w domu, pracownicy mogą wykorzystać część tego czasu, by rano bardziej się wyspać, zjeść zdrowsze śniadanie, spędzić więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi, poćwiczyć, a nawet zająć się nowym hobby.
#3 Oszczędność pieniędzy
Ci, którzy wykonują pracę zdalną, oszczędzają pieniądze na koniec roku, nawet jeśli tylko częściowo pracują zdalnie. Paliwo, opłaty parkingowe, obiady: to wszystko są koszty, które można znacznie ograniczyć.
#4 Personalizacja miejsca pracy
Pracownicy są bardziej produktywni w miejscu pracy, które jest wygodne i dostosowane do ich potrzeb. Podczas pracy zdalnej można bez ograniczeń personalizować swoje biuro – może to być bardziej ergonomiczne krzesło, podnóżek czy lepszej jakości mysz komputerowa.
#5 Lepsze zdrowie
Praca w domu może pomóc pracownikom w poprawie ich zdrowia. Osoby wykonujące pracę zdalną mają więcej czasu na ćwiczenia, zdrowiej się odżywiają i są mniej narażone na choroby (np. przeziębienia, grypę). Praca zdalna zmniejsza również poziom stresu (na przykład poprzez zmniejszenie narażenia na ruch w godzinach szczytu) i daje im więcej czasu dla siebie, co przyczynia się do lepszego zdrowia psychicznego.