Jeśli istnieje branża, która potrafiła przetrwać najbardziej złożone i zakłócające globalne wydarzenia, to jest nią IT. Rynek ten wciąż się rozwija, nawet w obliczu kryzysów politycznych, gospodarczych i energetycznych, pandemii oraz zmian klimatycznych, jak i innych wyzwań.
Jednak z uwagi na konieczność ciągłego dostosowywania się do nowych wyzwań, rynek IT nieustannie dopasowuje swoje praktyki. Outsourcing pozostaje jedną z najbardziej wartościowych strategii, umożliwia firmom zmniejszenie ryzyka i kosztów, przy jednoczesnym utrzymaniu lub zwiększaniu produktywności.
W 2024 roku oto trendy w outsourcingu IT, na które warto zwrócić uwagę.
1. MANAGED SERVICES NA FALI WZROSTU
Outsourcing infrastruktury IT i usług przynosi korzyści zarówno małym, dużym, nowym, jak i doświadczonym organizacjom. Polegając na dostawcy zewnętrznym w zakresie monitorowania i zarządzania sieciami, systemami, bazami danych, aplikacjami, cyberbezpieczeństwem i innymi aspektami, firmy mogą obniżyć koszty i ryzyka, jednocześnie zwiększając efektywność i osiągając wzrost. Oznacza to, że bardziej techniczne części pracy są obsługiwane przez ekspertów IT, podczas gdy firma może skupić się głównie na operacjach biznesowych.
Jednym z obszarów, w którym managed services rozwijają się dynamicznie, jest bez wątpienia cyberbezpieczeństwo. Zarządzane SOC (Security Operations Center) szczególnie mocno rozwija się w 2024 roku, koncentrując się na dostarczaniu kompleksowej usługi wykrywania i reagowania na incydenty bezpieczeństwa, całkowicie dostosowanej do potrzeb i celów każdej firmy.
2. WIĘKSZY NACISK NA CYBERBEZPIECZEŃSTWO
Liczby są przytłaczające: od czasu pandemii COVID-19 przestępczość internetowa wzrosła o 600%; codziennie dochodzi do ponad 2200 cyberataków, co przekłada się na atak co 39 sekund; ponadto przewiduje się, że przestępczość internetowa kosztować będzie firmy na całym świecie około 10,5 biliona dolarów rocznie do 2025 roku.
Dlatego naturalne jest, że cyberbezpieczeństwo staje się coraz większym zmartwieniem dla firm, zwłaszcza że znaczna część ich pracowników pracuje zdalnie (używając własnych połączeń sieciowych), co czyni ich bardziej podatnymi na ataki cyberprzestępców.
W związku z tym zabezpieczenie infrastruktury sieciowej i danych stało się kluczowym priorytetem IT dla firm – 68% organizacji spodziewa się zwiększenia wydatków na cyberbezpieczeństwo w 2024 roku w porównaniu do 2023 roku.
Outsourcing tego typu usług zyskuje na znaczeniu, ponieważ pozwala firmom na uzyskanie ochrony 24/7 (co z zespołem wewnętrznym byłoby trudniejsze), szybszą reakcję na potencjalne incydenty, a jednocześnie oszczędności w dłuższej perspektywie (ponieważ zespół zajmujący się outsourcingiem cyberbezpieczeństwa może być dostosowywany w zależności od potrzeb).
Dowiedz się więcej o usługach cyberbezpieczeństwa Alter Solutions, takich jak Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem, Architektura i integracja rozwiązań, Audyt i testy penetracyjne, i Obrona cybernetyczna.
3. SZTUCZNA INTELIGENCJA (AI) I UCZENIE MASZYNOWE (UM) NADAJĄ SIŁY
Oba tematy były już na czołowej liście w 2023 roku i wciąż są aktualne w 2024 roku. Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe pozostaną z nami i nie tylko zmieniają nasz sposób życia, ale także redefiniują nasze metody pracy.
Jeśli chodzi o outsourcing IT, AI wyróżnia się szczególnie, zapewnia większą efektywność pracy poprzez automatyzację rutynowych zadań, redukcję kosztów, a także większe bezpieczeństwo i kontrolę nad procesami. Była katalizatorem w obszarach takich jak analiza danych, rozwój oprogramowania i obsługa klienta.
Liczby nie kłamią: globalny rynek outsourcingu AI i UM ma wzrosnąć w tempie 37,3% rocznie w latach 2023-2030, a do 2025 roku przewiduje się, że w branży będzie pracować około 97 milionów osób.
4. WZROST TECHNOLOGII CHMUROWEJ
Technologia oparta na chmurze rozwija się w niespotykanym tempie i stała się kluczowym elementem infrastruktury IT każdej firmy. Zgodnie z najnowszym raportem Gartnera, globalne inwestycje w usługi chmurowe mają wzrosnąć o 20,4% w 2024 roku, osiągając łączną wartość 678,8 miliarda dolarów.
Wyróżniającą się usługą outsourcingową w chmurze jest Infrastructure-as-a-Service (IaaS), która pozwala firmom uwolnić się od obowiązku utrzymywania fizycznej infrastruktury, jednocześnie redukując koszty i zwiększając efektywność oraz elastyczność.
W 2024 roku wybór rozwiązań wielochmurowych również staje się trendem wśród firm, co oznacza, że decydują się na przechowywanie danych u kilku dostawców chmurowych, aby zredukować ryzyko utraty danych.
Przeczytaj więcej o chmurze, edge computing i obliczeniach kwantowych w naszym IT Trends 2024 eBook, powstałym we współpracy z act digital.
5. SMARTSHORING ŁĄCZY NAJLEPSZE Z OBU ŚWIATÓW
Na rynku pojawił się nowy termin „shoring”. Smartshoring pozwala firmom na łączenie różnych modeli pracy w całym procesie biznesowym, w zależności od tego, co jest bardziej korzystne w danym momencie.
To rosnący trend w 2024 roku, łączy mocne strony Offshoringu i Nearshoringu – ten ostatni, który Alter Solutions oferuje w zakresie wszelkich wyzwań IT, pozostaje jednym z najpopularniejszych modeli biznesowych do dziś.
Smartshoring oznacza, że organizacje mogą realizować swoje projekty przy niższych kosztach, z większą elastycznością geograficzną i bez kompromisów w jakości finalnego produktu.
6. PODEJŚCIE UKIERUNKOWANE NA KLIENTA
Jednym z głównych powodów, dla których firmy outsourcują część swoich potrzeb – po dążeniu do obniżenia kosztów rozwoju, oczywiście – jest zapewnienie lepszej obsługi klienta. Ten trend pozostanie aktualny w 2024 roku.
Zazwyczaj firmy dążą do opracowania nowych i innowacyjnych rozwiązań w zakresie obsługi klienta, które pomogą im wyróżnić się na tle konkurencji i zwiększyć ogólną satysfakcję klientów. Kilka przykładów takich rozwiązań to chatboty AI i wirtualni asystenci.
Outsourcing takich projektów programistycznych stał się popularnym wyborem, ponieważ łatwiej jest uzyskać dostęp do wyspecjalizowanych deweloperów i menedżerów projektów, oraz innych ekspertów, którzy są już przyzwyczajeni do pracy w podejściu Agile.
7. OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH I ZGODNOŚĆ Z PRZEPISAMI JAKO GŁÓWNE OBAWY
Surowe przepisy dotyczące ochrony danych, takie jak RODO i NIS 2 w Europie, kształtują sposób, w jaki firmy działają i redefiniują ich podejście do bezpieczeństwa. Outsourcing tego typu usług oznacza, że organizacje mogą uzyskać dostęp do wyspecjalizowanych i doświadczonych partnerów w zakresie ochrony danych i zgodności, unikając w ten sposób przyszłych szkód prawnych, finansowych i reputacyjnych.